SAP dropper de nordiske landechefer

SAP Danmarks administrerende direktør skal fremover arbejde som salgsdirektør for SAP's enterprisekunder ligesom sin svenske SAP direktørkollega. De beholder begge adm. dir.- titlerne, men kun af navn.

Det tyske softwarehus SAP indførte sidste år en matrix-organisation i Norden og dropper nu rollerne som administrerende direktør i de nordiske lande.

Administrerende direktør for SAP Danmark Kenneth Mandrup bliver salgsdirektør for forretningsområdet store virksomheder (Enterprise).

- Samtidig beholder Mandrup titlen som administrerende direktør, men det er fordi, at aktieselskabsloven kræver det, forklarer Henrik Rasmussen, der er og fortsætter med at være nordisk direktør for SAP.

Samme i Sverige

Administrerende direktør for SAP i Sverige Jan Arpi bliver ligeledes salgsdirektør for Enterprise.

- Det er korrekt, at jeg fremover skal arbejde som salgsdirektør og ikke som administrerende direktør, og det er også korrekt, at ændringerne er en følge af den matrix-organisation, som SAP har indført på nordisk plan, siger Jan Arpi til Computerworld.

Jan Arpi, der tiltrådte som administrerende direktør for SAP Sverige i maj 2005, ser ingen større ændringer i sin nye rolle som salgsdirektør, men føler faktisk, at han nu får en "tydeligere rolle i salgsorganisationen."

To jobs ekstra

Den nordiske direktør Henrik Rasmussen skal fremover også være daglig leder for SAP i Norge og Finland, hvor de hidtidige landechefer har sagt op.

Ændringerne er en følge af den matrix-organisation, som SAP indførte allerede for et år siden, og som selskabet siden har arbejdet på at implementere.

- Landecheferne havde tidligere det samlede ansvar for salget, mens vi i den nye organisation har delt området op i dels en enterprise-afdeling, dels en midmarket-afdeling, siger Henrik Rasmussen.

Afdelingen for mellemmarkedet er en nordisk organisation, der ledes af finnen Dan Ahlstedt, mens enterprise-afdelingerne ledes i de enkelte lande af de hidtidige administrerende direktører.

- Formålet med ændringerne er ikke at spare penge, men at kunne reagere hurtigere mod markedet, siger Henrik Rasmussen.

Samtidig giver det ifølge Henrik Rasmussen SAP en slankere organisation, der også på EMEA-plan fremover vil kunne agere som en mere ensartet virksomhed.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

03. marts 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere